Ako prebieha predaj nehnuteľnosti?
Pripravili sme pre vás zrozumiteľný návod ako na úspešný a bezproblémový predaj nehnuteľnosti. Dozviete sa čo všetko musíte pripraviť a zariadiť.
Našli ste svoje vysnívané bývanie, byt, po ktorom ste dlho túžili? Alebo ste naopak našli kupujúceho pre svoj byt? Skvelé! Bojíte sa však transakcie spojenej s prevodom peňažných prostriedkov? Nemusíte! Na prevod peňazí môžete využiť úschovnu. Existuje viacero variant, ktoré Vám predstavíme v našom článku.
V kúpno-predajnom procese môžete využiť viaceré formy úschovy peňažných prostriedkov. Jedným z nich je úschova peňazí do notárskeho depozitu, tzv. notárska úschovňa. Ide o jednu z najbezpečnejších foriem platby v prípade kúpy nehnuteľnosti. Celý proces začína uschovaním finančných prostriedkov v úschovni a k uvoľneniu sumy v prospech predávajúceho dochádza až po predložení listu vlastníctva, na ktorom je evidovaný ako vlastník nehnuteľnosti už kupujúci.
O procese uloženia finančných prostriedkov v úschove, dostanete od notára doklad, tzv. notársku zápisnicu, v ktorej ako kupujúci povoľujete prevod peňazí v prospech predávajúceho, ihneď po predložení listu vlastníctva. Môže dôjsť aj k uvoľneniu peňazí späť kupujúcemu, v prípade, že by katastrálny portál vklad zamietol alebo z iného dôvodu vklad prevod vlastníckych práv pozastavil.
Ide o jeden z najbezpečnejších spôsobov prevodu finančných prostriedkov, aj kvôli tomu, že notár je zo zákona povinný sa poistiť pre prípad škody. V praxi to znamená, že ak by sa peňažný ústav, kde sú finančné prostriedky uschované, dostal do ťažkostí, poisťovne kryjú škodu v plnej výške.
Za zriadenie notárskej úschovy je samozrejme účtovaný aj peňažný poplatok, práve preto patrí k najdrahším spôsobom úschovy. Nebavíme sa však v tisíckach, je to v priemere od 165 do 331 Eur, podľa výšky peňažnej úschovy.
Ďalším spôsobom úschovy je zábezpeka v banke. Ak ste sa rozhodli za nehnuteľnosť platiť vinkuláciou peňazí v banke, je potrebné, aby ste v príslušnej banke mali otvorený účet na vaše meno. Na daný účet je potrebné previesť celú kúpnu sumu a uzatvoriť zmluvu s bankou o vinkulácii. Slúži to ako dôkaz o disponovaní potrebným množstvom finančných prostriedkov, pri podpise kúpnej zmluvy.
Zriadenie vinkulácie z banky spravila trvá 3 dni a doba zábezpeky peňazí je približne 3 mesiace. Aby nedošlo k výberom zo strany kupujúceho, má na určitý čas pozastavené právo s daným účtom disponovať. Banka peniaze uvoľní až po predložení listu vlastníctva od kupujúceho. Opäť sa bavíme o spoplatnenom prevode peňažných prostriedkov. Spravila je to od 50 Eur vyššie, záleží to vždy od osobitného sadzobníka jednotlivej banky. Zmluvu o vinkulácii pripravuje banka.
Banková vinkulácia je bezpečnejšia skôr pre kupujúceho ako predávajúce a to z dôvodu, že finančné prostriedky z vinkulácie podliehajú exekúcii. Aj keď týchto prípadov nebýva veľa, mohlo by sa stať, že na osobu kupujúceho vznikne exekúcia v čase, kedy zároveň prebieha vinkulácia. Vtedy mu exekútor môže siahnúť na finančné prostriedky, aj tie, ktoré podliehajú vinkulácii.
Ide o najjednoduchšiu formu úschovy finančných prostriedkov, ktorá sa uzatvára na základe zmluvy. Zmluvu uzatvára zložiteľ, tj. kupujúci a uschovávateľ, ktorými môže byť advokát, realitná kancelária, či tretia osoba. Obsahom zmluvy sú podmienky úschovy, a teda spôsob uvoľnenia peňazí a dohoda odplaty za úschovu.
Celý princíp tejto tretej formy úschovy finančných prostriedkov spočíva v tom, že peniaze sa vložia na účet tretej strany a kupujúci sa vzdáva práva s nimi dočasne disponovať. Za ten čas by malo dôjsť k prevodu vlastníckych práv, čo trvá zväčša do dvoch mesiacov. Prevod peňazí sa uskutoční až po získaní nového listu vlastníctva z katastra nehnuteľností.
Zmluva o úschove predstavuje typ občianskej zmluvy, ktorá je upravená v Občianskom zákonníku. Táto zmluva sa uzatvára v prípade, ak jedna zmluvná strana potrebuje opatriť finančné prostriedky v kupno-predajnom procese.
Ďalšie náležitosti, ktoré sa do zmluvy môžu uviesť:
Aj keď zriadenie notárskej úschovy stojí dva až tri krát viac ako vinkulácia v banke, klientom odporúčame siahnuť po najbezpečnejšom prevode finančných prostriedkov. Kúpa a predaj nehnuteľností je pre množstvo ľudí náročný proces, odporúčame im z dôvodu bezpečnosti práve notársku úschovu. Pri tejto forme majú obe zmluvné strany maximálnu dôveru v celý proces prevodu nehnuteľnosti a peňazí. Kupujúci bude mať dôveru v to, že peniaze dostane predávajúci, keď kupujúci bude figurovať na liste vlastníctva. Predávajúci má istotu, že kupujúci disponuje celou kúpnou sumou, ktorá je už uložená u notára a zároveň, na ktorú ani exekútor kupujúceho nemá nárok.
Pripravili sme pre vás zrozumiteľný návod ako na úspešný a bezproblémový predaj nehnuteľnosti. Dozviete sa čo všetko musíte pripraviť a zariadiť.
Prinášame vám ucelený súpis rád a tipov: kedy je nutné riešiť, ako bude prebiehať a čo všetko je potrebné pre správny odhad trhovej ceny nehnuteľnosti.
Výber poctivej realitnej kancelárie môže byť oriešok. Preto sme pre vás pripravili stručný súpis vlastností, ktoré by ste mali pri výbere zohľadniť.