Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Čo je lepšie? Dom vs. byt

23.06.2022

Kúpa a predaj nehnuteľnosti sú považované za najzložitejšie rozhodnutia v živote. Ak vlastníte byt a uvažujete o predaji, je dôležité sa na predaj dôkladne pripraviť. Musíte správne určiť predajnú cenu, zabezpečiť všetku dokumentáciu a úkony, tak aby kúpno-predajný proces prebehol hladko. Ak však máte obavy, neváhajte sa obrátiť na profesionálov z Reado, ktorí vás celým procesom prevedú hladko a bez stresu.

V prípade, že uvažujete o kúpe, je potrebné brať do úvahy množstvo parametrov, ktoré sú dôležité vo výbere vysnívaného bývania. Najdôležitejšie je zvoliť lokalitu, ktorá bude vyhovovať vašim preferenciám, ďalej je dôležité to, či máte záujem o byt alebo dom. Viac o výbere vhodného bývania si povieme v našom článku.

Snom mnohých ľudí je bývať vo vlastnom dome i keď aj s menšou záhradou. Je trendom, že práve mladé rodiny, ktoré sa rozrastajú a vzniká v nich potreba väčšieho komfortu bývania, uprednostňujú bývanie práve v rodinných domov na perifériách mesta.

Kým sa rozhodnete pre kúpu rodinného domu, odpovedzte si na otázku, či máte vôbec vzťah k záhrade, k pestovaniu kvetov, či zeleniny. Majiteľom rodinných domov sa rozhodne zídu manuálne zručnosti. Ak zrovna neplánujete kupovať luxusnú nehnuteľnosť v centre mesta, je dobré zvážiť aj dostupnosť do práce, škôlky, školy, či na poobedné kružky, v prípade, že máte deti. V každom prípade je dobré myslieť na budúcnosť a zvážiť všetky okolnosti, ktoré vám môžu buď uľahčiť, alebo, naopak, skomplikovať život na mieste, ktoré si vyberiete za svoj domov.

Pri výbere nového bývania, kedy sa neviete rozhodnúť je ideálne pozrieť sa na všetky výhody a nevýhody jednotlivých riešení. Na jednej strane je rodinný dom na okraji mesta, prípadne v satelite, na druhej strane byt na mestskom sídlisku.

Výhody rodinného domu

 • Ak ste sa rozhodli svoj vysnívaný dom stavať, veľkou výhodou bude, že si ho môžete naprojektovať podľa vlastných predstáv, čím zvýšite kvalitu bývania všetkých členov domácností.
 • Neodmysliteľnou súčasťou je súkromie a vyšší komfort bývania.
 • Okolie domu. Vlastný pozemok, ktorý môžete využiť ako potrebujete – okrasná záhrada, priestor na relax, či dokonca pestovanie zeleniny.
 • Bezproblémové parkovanie.

Nevýhody rodinného domu

 • Ak svoj vysnívaný rodinný dom staviate, potrvá to značne dlhšie ako sťahovanie do nového bytu.
 • Horšia dopravná dostupnosť do mesta, v prípade že si vyberiete rodinný dom v satelite.
 • Nové rodinné zástavby vznikajú v obciach, kde je nedostatočná infraštruktúra – žiadne škôlky, školy, obchody, či reštaurácie.
 • Starostlivosť o dom a záhradu je podstatne náročnejšia ako je to v prípade bytu.5. Neodmysliteľnou nevýhodou sú tiež vyššie prevádzkové náklady.

Výhody mestského bytu

 • Lokalita. Ak je vaším vysnívaným bývaním veľkometrážny mestský byt, určite oceníte rozvinutejšiu infraštruktúru a ľahšie dostupné služby. Rovnako je v mestách väčší výber voľnočasových aktivít.  
 • Starostlivosť o byt je omnoho jednoduchšia.
 • Dostupnosť. Tým, že bývate v centre mesta, šetríte svoj čas, nakoľko sa nemusíte až tak často presúvať. Práve bývanie v mestských bytoch vyhovuje viac ľuďom, ktorí žijú rýchlejším a pohodlnejším životom.

Nevýhody mestského bytu

 • Menej súkromia. Blízkosť susedov, ktorí nemusia mať rovnaký režim ako vy, a tým vám znepríjemňujú váš komfort.
 • V bytovke ste obkolesení inými rodinami a musíte dodržiavať isté pravidlá, aby ste ostatných nerušili, čo môže byť niekedy komplikované.
 • Diskomfort môže nastať tiež v prípade, že sa niektorý zo susedov rozhodne pre prerábku bytu.
 • Parkovanie. Ak nedisponujete parkovacím miestom, môžete denno-denne riešiť problém s parkovaním.

Pri rozhodovaní, či si vybrať byt alebo dom, ide predovšetkým o detaily. Preto si radšej urobte zoznam výhod a nevýhod jedného i druhého podľa vašich osobných preferencií a neunáhlite sa s definitívnou voľbou. Ide predsa o vašu kvalitu bývania na niekoľko ďalších rokov.

Ak ste však definitívne rozhodnutý, že máte záujem o vysnívaný mestský byt, pozrite si ponuku na Reado Portál.

Zdieľať článok:

Ďalšie články