Ako postupovať pri predaji bytu s Reado?
Reado je nový spôsob predaja a kúpy nehnuteľnosti...
Vecné bremeno definujeme ako jednu z možných foriem užívania nehnuteľnosti v prospech inej osoby. Je akýmsi obmedzením, čo môže spočívať napríklad v tom, že vlastník nehnuteľnosti je povinný niečo strpieť, niečoho sa zdržať, prípadne ho to obmedzuje niečo vykonať.
To, či je nehnuteľnosť zaťažená vecným bremenom sa dozvieme jednoducho z listu vlastníctva. Býva to uvedené v časti “C” - ťarchy. Preto v prípade, že uvažujete o kúpe nehnuteľnosť je dôležité preveriť si právny stav. Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti a potrebujete ju financovať formou hypotekárneho úveru, môže vecné bremeno na predmetnú nehnuteľnosť zasiahnuť aj do tejto oblasti.
Medzi najčastejšie formy vecného bremena, s ktorými sa stretávame je ťarcha zapísaná v prospech banky. Tej banky, ktorá poskytla úver na nehnuteľnosť súčasnému majiteľovi. Pri predaji je nevyhnutné zostatok úveru vyrovnať, čím dôjde k stiahnutiu ťarchy bankou. Akonáhle banka obdrží finančné prostriedky za dlh, zašle na kataster kvitanciu, čo predstavuje doklad o potvrdení splatenia dlhu.
To, že vecné bremená obmedzujú vlastníka určitej nehnuteľnosti v prospech niekoho iného, čo mu zabraňuje určité úkony, sme si už povedali. O čo však v realite ide?
V prípade, že sa bavíme o písomnej zmluve, toto býva spravidla v prípade rodičov, ktorí vlastnia určitú nehnuteľnosť. Nehnuteľnosť zveria svojim deťom, avšak pod podmienkou dožitia v predmetnej nehnuteľnosti. Ďalej môže ísť o dohodu týkajúcu sa umožnenia prejazdu cez cudzí pozemok, či umiestnenia reklamného zariadenia na cudzom pozemku. Vecné bremeno k pozemku, je nutné vypracovať spolu s plánom, prípadne nákresom.
Druhým spôsobom je závet v spojení s rozhodnutím o dedičskom konaní, kedy k vzniku vecného bremena dochádza priamo smrťou. Automaticky sa určuje, kto je povinný toto vecné bremeno konať/trpieť.
Tretím najčastejším spôsobom je schválenie dohody v prípade zdedenej nehnuteľnosti, kedy sa dediči dohodnú o spôsobe užívania nejakej časti predmetnej nehnuteľnosti.
Áno, vecné bremeno môže ovplyvniť výšku predajnej ceny nehnuteľnosti. Závisí však od toho, o akú formu vecného bremena ide.
V prípade, že sa bavíme o predaji nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená vecným bremenom je to riskantnejšie pre kupujúceho, ako pre predávajúceho. Ak uvažujete o kúpe nehnuteľnosti, ktorá je vecným bremenom zaťažená, odporúčame si vyžiadať všetky doklady týkajúce sa danej nehnuteľnosti, či pozemku.
Existujú vecné bremená, ktoré sú viazané k právu prechodu, k inžinierskym sieťam alebo elektrickým stĺpom a majú obmedzujúci charakter z pohľadu užívania pozemku. Ak sa bavíme o tomto type bremena, je na kupujúcom, aby zvážil či ho to bude obmedzovať, alebo nie, a či takáto forma bremena je pre neho akceptovateľná. Ak sa rozhodne nehnuteľnosť s vecným bremenom kúpiť, musí to len akceptovať. Vecné bremeno nemôže zrušiť, ani obmedziť.
Ak ste sa rozhodli kúpiť nehnuteľnosť s vecným bremenom, odporúčame to uviesť aj do kúpno-predajnej zmluvy. V tejto zmluve musia byť uvedené všetky náležitosti týkajúce sa nehnuteľnosti, vrátane potvrdenia, že na predmetnú nehnuteľnosť sa neviažu žiadne ťarchy. V prípade, že toto predávajúci neuviedol, kupujúci sa na to môže pozerať ako na “vadu nehnuteľnosti”, čo mu umožňuje od zmluvy odstúpiť.
Teraz sa pozrieme na to, akým spôsobom môže vecné bremeno na nehnuteľnosti zaniknúť:
Ak dôjde k zániku vecného bremena jedným z uvedených spôsobov, je potrebné jeho zapísanie do katastra nehnuteľnosti a vpísanie do listu vlastníctva nehnuteľnosti, na ktorú sa vecné bremeno vzťahovalo.
Reado je nový spôsob predaja a kúpy nehnuteľnosti...
Uvažujete nad predajom bytu? Obráťte sa na odborníkov, ktorí vás celým procesom prevedú.
Pripravili sme pre vás zrozumiteľný návod ako na úspešný a bezproblémový predaj nehnuteľnosti. Dozviete sa čo všetko musíte pripraviť a zariadiť.