Refinancovanie hypotéky
Refinancovanie je pojem, ktorému sa dnes už ťažko dá vyhnúť, pre veľa ľudí to je však stále veľká neznáma. Čo to teda je?
Kým jedna skupina ľudí uprednostňuje bývanie v novostavbe, iná má vo výbere výlučne byty v starších bytových domoch. Ktoré bývanie je však lepšie? Odpoveď nemusí byť až tak jednoznačná.
Ak ste aj vy stále na vážkach a neviete sa rozhodnúť do ktorej nehnuteľnosti investovať, pripravili sme si pre vás článok, v ktorom vám priblížime výhody a nevýhody jednotlivých stavov nehnuteľností.
Pri oboch stavoch nehnuteľností musíte brať do úvahy aktuálny aj dlhodobý rozpočet. Aktuálny rozpočet je ten, ktorý máte pripravený na kúpu nehnuteľnosti a prípadnú rekonštrukciu. Dlhodobý rozpočet je pretavený do podoby mesačných nákladov na bývanie. Náklady na nájom a energie sú v novostavbe podstatne nižšie ako v bytoch v pôvodnom stave.
Lacnejšou variantov investície do nového bývania je kúpa bytu v pôvodnom stave. Pri týchto bytoch sa môžeme baviť aj o vyššej dostupnosti, na rozdiel od bytov v novostavbách. Cena starších bytov je až o 20-30% nižšia ako pri nových, preto v prípade, že máte obmedzený rozpočet to bude pre vás rozhodujúce.
Ak sa bavíme o bytoch v starších bytových domoch je potrebné brať do úvahy vek bytovky. Práve vek bytového domu a bytu úzko súvisí s prevádzkovými nákladmi, ktoré budú z vašej peňaženky ukrajovať nemalú čiastku. Pri týchto bytoch je potrebné počítať s opravami a revitalizáciou, čo je podstatne nákladné. Kým cena bytu v pôvodnom stave dosahovala lepšie priečky, pri mesačných nákladoch to bude práve naopak. Prevádzkové náklady týchto bytov sú oveľa vyššie a môžu prekročiť až 50% z bežnej ceny mesačných nákladov v novostavbe. Tu sa bavíme o rozdieloch 100 a viac Eur mesačne.
Neodmysliteľnou výhodou pôvodných bytov v panelákoch je určite ich dostupnosť. Na realitnom trhu je ich podstatne viac ako bytov v novostavbách. Byt na predaj v paneláku nájdeme takmer v každej lokalite.
Pri bytoch v panelákových domoch zohráva dôležitú úlohu vek, ktorý apeluje aj na funkčnosť. Niektoré bytové domy sú staršie ako 30 rokov a je otázne aká je ich ďalšia životnosť. Aj preto sa investícia na 30 rokov môže zdať diskutabilná.
Napriek tomu, že z hľadiska ceny sú staršie byty dostupnejšie, prirodzene nám vychádza, že investícia do bytu v novostavbe je lepšia. Po zohľadnení všetkých nákladov, je to teda lepšie z finančného aj funkčného hľadiska. Avšak, aj pri novostavbách môžeme nájsť viacero nevýhod.
Pojmom novostavba označujeme bytový komplex, ktorý nie je starší ako 5 rokov. Na našom realitnom trhu sú však týmto pojmom označované aj bytové domy, ktoré sú o čosi staršie, no z hľadiska dizajnu, funkčnosti a ceny nám dávajú pocit, že ide o novú stavbu.
Výhodou pri novostavbách je, že sú aplikované nové energetické a iné riešenia, na základe ktorých dokážeme omnoho efektívnejšie hospodáriť a tým znížiť mesačné náklady. Nie však všetky novostavby môžeme hodnotiť ako kvalitné. Sú developeri, ktorým na projekte skutočne záleží a preto volia kvalitné materiály a spolupracujú odbornými dodávateľmi. Je však možné, že narazíte na developerov, u ktorých kvalita nehrá veľkú rolu a zisk je pre nich dôležitejší. Preto v prípade, že kupuje byt v novostavbe, odporúčame Vám obrátiť sa na odborníkov z technickej inšpekcie. Práve oni už počas výstavby dohliadnu na kvalitu stavby a dokážu vás upozorniť na možné nedostatky. Výhodou je najať si právnika, ktorý kúpno-predajnú zmluvu sformuluje tak, aby sa aj po odovzdaní bytu mali právo na opravu nedostatkov.
Refinancovanie je pojem, ktorému sa dnes už ťažko dá vyhnúť, pre veľa ľudí to je však stále veľká neznáma. Čo to teda je?
Je vizuálne dobre spracovaný inzerát zárukou úspešného predaja nehnuteľnosti?
Aké parametre by mali zohrávať rolu pri výbere vysnívaného bytu?