Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Novostavba vs. byt v pôvodnom stave

26.05.2022

Kým jedna skupina ľudí uprednostňuje bývanie v novostavbe, iná má vo výbere výlučne byty v starších bytových domoch. Ktoré bývanie je však lepšie? Odpoveď nemusí byť až tak jednoznačná.

Ak ste aj vy stále na vážkach a neviete sa rozhodnúť do ktorej nehnuteľnosti investovať, pripravili sme si pre vás článok, v ktorom vám priblížime výhody a nevýhody jednotlivých stavov nehnuteľností.

Pri oboch stavoch nehnuteľností musíte brať do úvahy aktuálny aj dlhodobý rozpočet. Aktuálny rozpočet je ten, ktorý máte pripravený na kúpu nehnuteľnosti a prípadnú rekonštrukciu. Dlhodobý rozpočet je pretavený do podoby mesačných nákladov na bývanie. Náklady na nájom a energie sú v novostavbe podstatne nižšie ako v bytoch v pôvodnom stave.

Lacnejšou variantov investície do nového bývania je kúpa bytu v pôvodnom stave. Pri týchto bytoch sa môžeme baviť aj o vyššej dostupnosti, na rozdiel od bytov v novostavbách. Cena starších bytov je až o 20-30% nižšia ako pri nových, preto v prípade, že máte obmedzený rozpočet to bude pre vás rozhodujúce.

Je to však skutočne lacnejšie?

Ak sa bavíme o bytoch v starších bytových domoch je potrebné brať do úvahy vek bytovky. Práve vek bytového domu a bytu úzko súvisí s prevádzkovými nákladmi, ktoré budú z vašej peňaženky ukrajovať nemalú čiastku. Pri týchto bytoch je potrebné počítať s opravami a revitalizáciou, čo je podstatne nákladné. Kým cena bytu v pôvodnom stave dosahovala lepšie priečky, pri mesačných nákladoch to bude práve naopak. Prevádzkové náklady týchto bytov sú oveľa vyššie a môžu prekročiť až 50% z bežnej ceny mesačných nákladov v novostavbe. Tu sa bavíme o rozdieloch 100 a viac Eur mesačne. 

Neodmysliteľnou výhodou pôvodných bytov v panelákoch je určite ich dostupnosť. Na realitnom trhu je ich podstatne viac ako bytov v novostavbách. Byt na predaj v paneláku nájdeme takmer v každej lokalite.

Pri bytoch v panelákových domoch zohráva dôležitú úlohu vek, ktorý apeluje aj na funkčnosť. Niektoré bytové domy sú staršie ako 30 rokov a je otázne aká je ich ďalšia životnosť. Aj preto sa investícia na 30 rokov môže zdať diskutabilná.

Sú novostavby lepšou investíciou?

Napriek tomu, že z hľadiska ceny sú staršie byty dostupnejšie, prirodzene nám vychádza, že investícia do bytu v novostavbe je lepšia. Po zohľadnení všetkých nákladov, je to teda lepšie z finančného aj funkčného hľadiska. Avšak, aj pri novostavbách môžeme nájsť viacero nevýhod.

Pojmom novostavba označujeme bytový komplex, ktorý nie je starší ako 5 rokov. Na našom realitnom trhu sú však týmto pojmom označované aj bytové domy, ktoré sú o čosi staršie, no z hľadiska dizajnu, funkčnosti a ceny nám dávajú pocit, že ide o novú stavbu.

Výhodou pri novostavbách je, že sú aplikované nové energetické a iné riešenia, na základe ktorých dokážeme omnoho efektívnejšie hospodáriť a tým znížiť mesačné náklady. Nie však všetky novostavby môžeme hodnotiť ako kvalitné. Sú developeri, ktorým na projekte skutočne záleží a preto volia kvalitné materiály a spolupracujú odbornými dodávateľmi. Je však možné, že narazíte na developerov, u ktorých kvalita nehrá veľkú rolu a zisk je pre nich dôležitejší. Preto v prípade, že kupuje byt v novostavbe, odporúčame Vám obrátiť sa na odborníkov z technickej inšpekcie. Práve oni už počas výstavby dohliadnu na kvalitu stavby a dokážu vás upozorniť na možné nedostatky. Výhodou je najať si právnika, ktorý kúpno-predajnú zmluvu sformuluje tak, aby sa aj po odovzdaní bytu mali právo na opravu nedostatkov.

Zdieľať článok:

Ďalšie články

Prečo využiť služby Reado?

Reado využíva inovatívne riešenia a umožňuje predať a kúpiť nehnuteľnosť jednoducho, rýchlo, s istotou a bez stresu.