Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Turbulencie na realitnom trhu

17.03.2022

Kým donedávna pre svet bol najväčším bojom, boj s epidémiou, bezpečnostnými opatreniami a rôznymi obmedzeniami, dnes sa pozeráme na situáciu, ktorá nám bola známa len z histórie. Vojna na Ukrajine výrazným spôsobom ovplyvní ekonomiku a hospodárstvo v celej Európe. Podľa vedcov táto situácia ovplyvní hospodársky trh oveľa výraznejšie ako pandémia.

Epidémia neovplyvnila len výstavbu nových developerských projektov, ale aj samotný predaj, ktorý bol limitovaný bezpečnostnými opatreniami. Celý proces bol výrazne ovplyvnený karanténou, či strachom zo stretnutia mimo domova. Práve v tejto situácii by všetci uvítali alternatívne možnosti, kúpu a predaj online, vrátane nehnuteľností. Ak sa na celú situáciu pozrieme spätne, vplyv epidémie nebol natoľko zásadný na vývoj a ceny na realitnom trhu.

Čo však spôsobí konflikt na Ukrajine?

Prvým negatívnym vplyvom celej situácie bude prudký nárast cien energií. Môžeme očakávať zvýšenie nákladov na stavebné materiály a nákladov na dopravu, ktoré sú prirodzene ovplyvnené cenou ropy. Ak berieme do úvahy tieto fakty, môžeme očakávať zvýšenie cien predávaných nehnuteľností, čo by malo viesť pri zvyšujúcich sa hladinách úrokových sadzieb pri hypotékach k prirodzenému poklesu po novom bývaní. Avšak slovenský realitný trh je špecifický. Keďže v posledných rokoch nedokázala ponuka nových bytov a nehnuteľností dostatočne pokryť dopyt. Práve z tohto dôvodu na slovenskom realitnom trhu nepanujú obavy z výrazného znižovania dopytu po novom bývaní a to ani v prípade, že dôjde k nárastu vstupných nákladov.

Ďalšou otázkou, ktorú je potrebné v tejto situácii riešiť je imigrácia Ukrajincov. Po Poľsku a Moldavsku je Slovensko krajinou, kde budú Ukrajinci vyhľadávať príležitosti na bývanie a možnosti uživenia svojich rodín. Preferovať budú pravdepodobne ekonomicky vyspelejšie regióny, v ktorých už teraz cítime nedostatok ponuky bytov.

Hrozbou je tiež inflácia. Zvýšenie ceny surovín a energií značne predraží produkciu vo všetkých odvetviach, čím dôjde k zvýšeniu cien produktov a tým pádom rastom inflácie, ktorá môže presiahnuť hranicu 10%. Ak sa pozrieme na všetky negatívne vplyvy aktuálnej situácie, odporúčame nedržať finančné prostriedky nevyužité, ale investovať. Kým odvážnejší volia nové formy investovania, do kryptomien, pre konzervatívnejších investorov je realitný trh stále efektívnou a bezpečnou voľbou.

Boli pre vás vyššie uvedené argumenty motiváciou k investovaniu do realít. Ak áno, neváhajte sa obrátiť na našich Reado expertov, ktorí vám poskytnú všetky informácie k investovaniu na slovenskom trhu a transparentným spôsobom zabezpečia celý proces.

Zdroje:

Startitup.sk

HNonline.sk

Zdieľať článok:

Ďalšie články