Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Trend na realitnom trhu

11.08.2022

Rozmýšľate nad kúpou nehnuteľnosti, prípadne ste už vysnívaný byt kúpili? Alebo ste sa tejto téme ešte nevenovali a čakáte na správny čas? Ten možno nikdy nenastane, trh s nehnuteľnosťami je momentálne veľmi turbulentný a náročný.

Realitný trh ovplyvňuje viacero faktorov, ktoré prispievajú nie práve k ideálnemu stavu. Sú to práve nízka dostupnosť bytov na trhu, rastúce úrokové sadzby, či developerské projekty, ktorými nie je možné pokryť vysoký dopyt. Aj napriek týmto faktorom, by bolo nesprávne generalizovať, že je zlý čas na kúpu nehnuteľnosti.

V našom blogu sa preto pozrieme na trendy spojené s bývaním, ktoré ovplyvnia druhú polovicu roka 2022.

Uvažujete nad kúpou nehnuteľnosti?

V poslednom období sa už stalo akýmsi trendom neustále zvyšovanie cien nehnuteľností. Toto citlivejšie vnímajú práve kupujúci. Tí musia okrem nárastu cien nehnuteľností, počítať aj s drahšími hypotékami, nakoľko úrokové sadzby majú rastúcu tendenciu a iný trend sa v tomto roku nepredpokladá. Preto, ak kupujúci bude uvažovať o novom byte, pravdepodobne bude musieť začať lepšie narábať s finančnými prostriedkami, ktorými disponuje. Dnes platí, že dostanete financovanie vo výške 80% z hodnoty kupovanej nehnuteľnosti. Je preto potrebné disponovať určitým finančným obnosom. Znamená to, že ak kupujete nehnuteľnosť za 150.000 Eur, banka Vám poskytne úver maximálne do výšky 120.000 Eur. Zvyšných 30.000 Eur by preto malo byť tvorených z vašich úspor.

Vývoj cien bytov

V roku 2021 sme zaznamenali úbytok potenciálnych kupujúcich na trhu s realitami, aj napriek tomu, že úrokové sadzby boli v danom čase na svojich historických minimách. Ceny bytov však v minulom roku narástli dvojnásobne, čo kupujúcich odradilo. Na druhej strane, tí, ktorí mali k dispozícii finančné prostriedky a našli byt podľa predstáv konali rýchlo a na trhu nehnuteľností tak zostali len byty, o ktoré nebol až taký záujem. Práve preto sa potenciálni záujemcovia o byt, ktorí potrebovali čas na rozmyslenie v konečnom dôsledku rozhodli byt nekúpiť, ako konať urýchlene.

Za posledný polrok dochádza stále k vyššiemu nárastu úrokových sadzieb hypoték. Tým sa predražujú nehnuteľnosti a náklady na kúpu rastú. Práve to môže byť dôvodom, že sa niektorí kupujúci rozhodnú tento rok nehnuteľnosť nekúpiť a kúpu si odložia na ďalší rok. Znížením počtu kupujúcich sa mierne ochladí konkurenčné prostredie a rast cien sa stabilizuje.

Ak však máte k dispozícii finančné prostriedky, alebo ste ideálnym kandidátom na čerpanie hypotéky, kúpu nového bytu neodkladajte. Trh sa neustále vyvíja a čo platí dnes, už zajtra nemusí. Ak ste kúpe nehnuteľnosti naklonený, pozrite si ponuku na našom webe.

Zdieľať článok:

Ďalšie články

Valuácia nehnuteľnosti

Správne nastavenie ceny nehnuteľnosti sa stáva čoraz väčším problém, s ktorým sa stretávajú aj realitní makléri.

Ako hľadať v katastri nehnuteľností

Pripravili sme pre vás jednoduchá návod ako sa rýchlo zorientovať v katastri nehnuteľností, čo z neho vyčítate a ako vám môže pomôcť katastrálna mapa.