Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Správne ocenenie nehnuteľnosti

30.06.2022

Akú cenu má vaša nehnuteľnosť? Toto je otázka, ktorá sa mihne v hlave každého človeka, ktorý uvažuje nielen nad predajom svojej nehnuteľnosti, ale zvažuje aj kúpu novej. Kým predávajúci sa pozerá na cenu nehnuteľnosti ako skladbu peňazí, ktoré do nehnuteľnosti investoval a citovú väzbu spojenú s predávajúcou nehnuteľnosťou, kupujúci sa sústredí len na cieľ kúpiť čo najlacnejšie. Kupujúceho nezaujíma citová väzba, ani čas strávený pri rekonštrukcii predmetnej nehnuteľnosti.

Zo skúseností našich realitných maklérov vieme, že správne nastavenie ceny je kľúčové. Dôležité sú prvé dva týždne. Štatistika ukazuje, že v prípade správneho nastavenia ceny prichádza najviac záujemcov o kúpu práve v tomto období. Ak sa pri stanovení ceny rozhodnete špekulovať a najprv nastavíte cenu vysoko, môže to spôsobiť opačný efekt a celý proces predaja môže byť zmarený.

Faktory ovplyvňujúce cenu

Jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku ceny predávanej nehnuteľnosti je lokalita. Práve preto sa môže stať, že luxusná nehnuteľnosť mimo centra má nižšiu cenu ako starší dom v lukratívnej časti v centre mesta. Pri hodnotení lokality sa berie do úvahy tiež infraštruktúra, bezpečnosť v lokalite, či občianska vybavenosť. Hodnotenie konkrétnej lokality, na základe viacerých kritérií naši realitní makléri bežne poskytujú predávajúcim v kupno-predajnom procese. Preto v prípade, že predávate cez Reado vieme vám poskytnúť všetky informácie o infraštruktúre, bezpečnosti v lokalite, mobilite. Vieme, aké sú v danej lokalite možnosti trávenia voľného času, prípadne aký je pomer zelene vo vami zvolenej časti mesta.

Ak sa bavíme do rodinných domoch, veľkú rolu zohráva pozemok, svahovitosť pozemku, to či ide o samostatný dom, alebo je to dvojdom.

Ďalšie faktory, ktoré sa berú do úvahy pri stanovení ceny nehnuteľnosti sú infraštruktúra, to či ide o tehlový bytový dom alebo panelák. Zaváži tiež to, či bytový dom disponuje výťahom alebo nie, ale aj celkový stav bytového domu a vek bytovky.

Kedy potrebujete ocenenie?

Ocenenie bytu bude nutné v prípade, že uvažujete o predaji vašej nehnuteľnosti. Môžu však nastať aj ďalšie životné situácie, pri ktorých sa budete musieť obrátiť na odborníkov z realít. Medzi dané udalosti patrí dedičské konanie, rozvody a súdne spory, majetkové vysporiadanie, refinancovanie hypotéky, či informatívne ocenenie.

Ak sa ocitnete, v ktorejkoľvek z uvedených situácií, neváhajte sa obrátiť na odborníkov z Reado. Na základe rozsiahlych dát, Vám behom pár minút pripravia ocenenie vašej nehnuteľnosti a pomôžu vám s predajom bytu, kúpou nehnuteľnosti, so zabezpečením financovania pre ďalšiu kúpu, i s poistením. Celý proces predaja a kúpy, tak prebehne hladko, bez stresu a pod dozorom najväčších odborníkov v krajine. Zároveň vy celý proces môžete sledovať cez svoj Reado účet.

Zdieľať článok:

Ďalšie články