Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Prenájom bytu – na čo si dať pozor

07.04.2022

To, že kúpa nehnuteľnosti je náročný proces už vieme. Vybrať si však vhodný byt na prenájom dá tiež občas zabrať. So stúpajúcimi predajnými cenami nehnuteľností sa čoraz viac ľudí prikláňa k bývaniu v prenajatom byte. Čo ovplyvňuje výber bytu na prenájom a na čo si dať pozor?!

Cena

Maximálna cena, ktorú sme ochotní platiť za prenájom bytu je zásadný faktor, ktorý náš výber značne limituje. Pozitívne však je, že častokrát sú ceny za prenájom nastavené tak, aby tam bol priestor na vyjednávanie. Túto časť procesu je však dobré nechať na odborníkov – skúsených realitných maklérov. Významnou zložkou celkovej ceny bytu na prenájom je suma zálohových platieb. Práve táto zložka býva častokrát uvedená v texte inzerátu a nie je automaticky zahrnutá v cene prenájmu.

Veľkosť bytu

Pri tomto parametre zohráva dôležitú úlohu fakt, či si nehnuteľnosť hľadá jednotlivec, pár alebo viacčlenná rodina. Podľa toho o koho ide vieme určiť predstavu akú dispozíciu by mal byt mať. Nejedná sa však vždy len o metre štvorcové. Častokrát celkové usporiadanie bytu zohráva dôležitú úlohu. Niekedy byt s menšou plochou má šikovnejšiu dispozíciu, ktorá vám môže vyhovovať viac. Potrebné je brať do úvahy aj to, či hľadáte byt s balkónom, terasou, pivnicou alebo nutnosťou mať k dispozícii parkovacie miesto.

Lokalita

Aj pri výbere lokality máme rôzne preferencie. Niekto vyhľadáva absolútne centrum mesta s vynikajúcou občianskou vybavenosťou, iní uprednostnia blízkosť zelene. Mnohí dávajú prednosť práve kľudnejšiemu prostrediu – parkom, detským ihriskám, či iným možnostiam trávenia kvalitného voľného času. Pri výbere lokality je však dobré brať do úvahy dostupnosť do práce a pre mladé rodiny bude určite potrebné zistiť, či je v okolí škôlka alebo škola.

Zariadenie bytu

Byt na prenájom nemusí byť vždy zariadený podľa vášho štýlu. Kým iní milujú industriálny štýl, iní radšej siahajú po minimalizme. Sú však aj prenajímatelia, ktorí vizuálnej stránke bytu na prenájom neprikladajú vysokú dôležitosť. Práve v tomto prípade, je dobré sa dohodnúť či byt chcete zariadený alebo nezariadený. Ak máte svoj vlastný nábytok alebo si chcete byt zariadiť radšej podľa vlastného vkusu, bude určite dobré vyjednávať o možnosti prevziať si byt nezariadený. Cena prenájmu takto môže byť o čosi nižšia. Ak však vám zariadenie prenajímaného bytu vyhovuje, alebo to pre vás nie je natoľko dôležité, sťahovanie bude určite o niečo jednoduchšie.

Právo na súkromie

Pri dojednávaní prenájmu si dohodnite právo na súkromie, tj. prenajímateľ nemôže do bytu vojsť kedykoľvek chce, naopak musí vám zabezpečiť nerušené užívanie bytu. Podmienky si radšej upresnite v nájomnej zmluve, kde zadefinujete, že do bytu smie vojsť len za účelom opravy alebo údržby.

Nájomná zmluva

Nájom a podnájom bytu patria k chráneným vzťahom, ktoré sú definované osobitnými predpismi občianskeho zákonníka. Keďže všetci sa chceme vyhnúť sporom, je dobré mať spísanú nájomnú zmluvu. V ideálnom prípade si volíme prípravu zmluvy profesionálom  - právnická alebo realitná kancelária. Zmluvu môžeme uzatvoriť na dobu určitú alebo neurčitú, všetko však závisí od vzájomnej dohody. Nezabudnite si v rámci zmluvy zadefinovať za akých podmienok je možno zmluvu ukončiť. V nájomnej zmluve musia byť uvedené zmluvné strany, predmet a účel podnájmu, rozsah používania, výška nájomného a dátum splatnosti, výška zálohových platieb za energie a spôsob platenia. Neodmysliteľnou súčasťou nájomnej zmluvy by mal byť preberací a odovzdávací protokol, kde sa zapíše stav vodomeru, elektromeru v deň odovzdania nehnuteľnosti, ale aj poškodenia, ktoré v nehnuteľnosti sú – steny, nábytok.

Povinnosti pri odchode

Nájomník má právo vypovedať nájomnú zmluvu kedykoľvek, bez udania dôvodu. Pred samotným odchodom je nevyhnutné vypratať osobné veci a vrátiť byt do pôvodného stavu. V prípade, že by bol byt poškodený, ste povinný uhradiť škody vzniknuté na majetku prenajímateľa.

Ak sa rozhodnete k prenájmu nehnuteľnosti kontaktujte našich Reado expertov, ktorí vám poradia, pomôžu ujasniť si požiadavky a budú vás sprevádzať celým procesom.

Zdieľať článok:

Ďalšie články