Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Netypické byty. Láka vás bývanie v bývalej továrni?

07.07.2022

Netradičné riešenia bytov sú stále obľúbenejšie. Ako vyzerá loft, mezonet alebo penthouse?

Hľadáte nové bývanie, ale radi by ste niečo zaujímavejšie a priestrannejšie, než je klasická „garzónka“ v centre mesta? Tieto netradičné riešenia bytov vám prinesú nielen viac priestoru, ale aj radosť zo štýlového interiéru. Ak už vás klasické panelákové byty nebavia, skúste sa pozrieť po lofte, mezonete alebo útulnom podkrovnom bývaní.

Reado je expert na predaj a kúpu bytov a radi Vám pomôžeme vyznať sa v jednotlivých pojmoch a poradíme, na čo si dať pri netypických bytoch pozor. Zohnať štýlové bývanie nemusí byť žiadna veda, keď budete hľadať byty, ktoré zodpovedajú vašim predstavám. S Reado si vyhľadáte iba relevantné ponuky a o nehnuteľnosti viete v podstate všetko ešte pred prehliadkou. Nemusíte sa tak báť ani netradičných spôsobov bývania, ako sú tieto.

Loft

Lofty predstavujú veľmi zaujímavú formu bývania pre všetkých, ktorí hľadajú niečo netradičné, ale zároveň funkčné. Nachádza sa v priestoroch starých industriálnych budov, tovární, staničných hál, obchodných domov alebo napríklad vodárenských veží, ktoré pôvodne neboli určené na bývanie. Spravidla sú to byty na hornom poschodí budovy priamo pod strechou, pričom na dolných poschodiach fungujú obchody alebo iné služby. Vďaka atraktívnemu riešeniu a interiérovému dizajnu sú často využívané ako umelecké priestory, napríklad galérie.

Obvykle sú lofty koncipované ako vzdušný priestor bez oddelenia jednotlivých miestností priečkami. Vysoké stropy typické pre priemyselné budovy ponúkajú príležitosť na zaujímavé architektonické riešenia. Lofty sú často navrhnuté ako jedna veľká miestnosť, kde sa nachádzajú spoločné priestory, so spálňou na vloženom poschodí.

Mezonet

Ak hľadáte kompromis medzi bytom a domom, mezonet bude pre Vás to pravé. Ide totiž o dvojposchodový byt, podľa definície viacpodlažnú bytovú jednotku v bytovom dome. V podstate tak získate v byte rovnaký priestor, ako by ste bývali v rodinnom dome. Od veľkosti bytov sa samozrejme odvíja ich cena, musíte teda počítať s tým, že mezonety sú drahšie ako klasické byty.

Riešenie mezonetov je podobné ako u loftov (rozdielom sú chýbajúce industriálne prvky). Vďaka preskleniu sú to obvykle svetlé a vzdušné miesta, väčšina mezonetov tiež disponuje terasou s krásnym výhľadom. Na prvom poschodí sa nachádzajú spoločné priestory, ako je obývačka, kuchyňa, prípadne pracovný kútik a v podlaží spálňa, kúpeľňa a ďalšie súkromné ​​miestnosti. Mezonety sú vhodné predovšetkým pre tých, koho nudí klasické bývanie. Treba si však uvedomiť, že štýlový byt má aj niekoľko úskalí, medzi nimi treba nedostatok súkromia v otvorenom priestore, nutnosť schodiska alebo problémy s vykurovaním a ochladzovaním jednotlivých poschodí, keď spoločenské priestory bývajú chladnejšie, a súkromné ​​priestory na poschodí naopak prekúrené.

Penthouse

Pre milovníkov luxusu je jasnou voľbou penthouse. Tento spôsob bývania patrí medzi obľúbené typy nehnuteľností u celebrít. Znamená to v podstate „dom na streche“, čo pomerne dosť napovedá. Penthouse je bytová jednotka vystavaná na vrchole bytového domu. Jedná sa o jediný byt na hornom poschodí, nezastavaná plocha sa využíva ako priestor pre strešné záhradky, zimné záhrady a rozsiahle terasy. Navrhujú ich poprední architekti, ktorí sa snažia o funkčnosť aj drahé prevedenie.

Penthouse je symbolom prepychu, preto sú v tomto duchu zariadené aj interiéry, v ktorých nájdeš prvky ako kožené sedačky, krištáľové lustre a dosky z mramoru. Typické je presklenie, ktoré zaisťuje dostatok svetla, vysoké stropy, dych vyrážajúce výhľady a veľká rozloha bytu. Všetky tieto detaily sa ale samozrejme podpisujú na cene, kúpiť si penthouse v centre Bratislavy stojí rádovo niekoľko stotisíc.

Na www.reado.sk nájdete preverené ponuky a byty na kúpu i prenájom z celej Slovenskej republiky. Vyhľadávať ich môžete podľa parametrov, ktoré sú pre Vás dôležité – napr. lokalita, kde sa nachádza, občianske vybavenie lokality alebo podľa kvality ovzdušia v mieste. Pri každej ponuke nájdete okrem podrobného popisu nehnuteľnosti mapku, ktorá zobrazuje zeleň v okolí, parkoviská a zastávky MHD, zdravotnícke služby, športové centrá i reštaurácie. Zároveň vidíte, koľko minút pešo od seba všetky tieto zariadenia sú.

Zdieľať článok:

Ďalšie články

Správne ocenenie nehnuteľnosti

Akú cenu má vaša nehnuteľnosť? Toto je otázka, ktorá sa mihne v hlave každého človeka, ktorý uvažuje nielen nad predajom svojej nehnuteľnosti, ale zvažuje aj kúpu novej.

Ako hľadať v katastri nehnuteľností

Pripravili sme pre vás jednoduchá návod ako sa rýchlo zorientovať v katastri nehnuteľností, čo z neho vyčítate a ako vám môže pomôcť katastrálna mapa.