Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Nájdite tú najlepšiu realitnú kanceláriu

29.12.2022

Kúpa a predaj nehnuteľnosti je jedno z najťažších životných rozhodnutí človeka. Pre mnohých to predstavuje obrovský záväzok, práve preto do celého procesu zapájajú odborníkov, a teda realitné kancelárie. Tých je však na trhu množstvo, ako si vybrať tú správnu?

Spolupráca s realitnou kanceláriou prináša množstvo výhod. Celý proces kúpy, či predaja bytu dokáže byť s pomocou realitných agentov jednoduchší, rýchlejší a efektívnejší. Ak si teda zvolíte realitnú kanceláriu, ktorá je špičková, vaša nehnuteľnosť sa predá za najlepšiu možnú cenu, alebo naopak Vám nájdu byt, po akom už dlho túžite a márne ho sami hľadáte v realitných ponukách. 

Výber realitnej kancelárie

Ako fungujú realitné kancelárie?

Realitných kancelárií je skutočne dosť, ako však fungujú a ako dokážu profitovať? Základným pilierom fungovania takýchto kancelárií sú provízie z uskutočnených obchodov. Realitky si berú provízie z realizovaných obchodov. Týka sa to prenájmov, predaja aj kúpy nehnuteľnosti.

Ako to je pri nájmoch?

Spravidla platí, že realitná kancelária si berie z nájmov províziu od prenajímateľa vo výške jednomesačného nájomného. Ako nájomca už neplatíte žiadnu ďalšiu províziu.

Predávate byt? Využite ocenenie zdarma

Ako to je pri predaji nehnuteľnosti?

V prípade predaja nehnuteľnosti sa provízia vypočítava z hodnoty nehnuteľnosti. Tá sa pohybuje okolo 2-5%. Ak teda predávate byt v hodnote 200.000 Eur, realitná kancelária si za realizáciu predaja a dotiahnutie procesu do úspešného konca naúčtuje cca 4.000 Eur. 

Provízia realitnej kancelárie by mala zahŕňať celý balík služieb, nie len samotný predaj. Správna realitná kancelária by mala zabezpečiť proces od inzercie až po odovzdanie listu vlastníctva novému majiteľovi.

Ako si vybrať realitného agenta?

Realitná kancelárie štandardne v cene provízie ponúkajú: 

 • Zabezpečenie inzercie nehnuteľnosti
 • Obhliadky so záujemcami o nehnuteľnosť
 • Vypracovanie kúpnej alebo nájomnej zmluvy advokátom
 • Sprostredkovanie financovania nehnuteľnosti
 • Kolok vo výške 66 EUR za štandardný neurýchlený vklad na kataster nehnuteľností. V prípade záujmu o úrýchlený vklad je potrebné doplatiť navýšenú sumu. 
 • Sprevádzanie klienta celým procesom predaja/prenájmu 

Aké hodnoty by mali kancelárie ctiť?

Ak sa rozhodnete spolupracovať s realitnou kanceláriou, pri výbere sa na to pozrite komplexne. Všimnite si prácu celej realitnej kancelárie aj samostatných agentov, ktorí pre agentúru pracujú. Pozrite sa na ich doterajšiu prácu a to cez rôzne inzeráty, cez to ako svoje nehnuteľnosti prezentujú. Dôležitá je aj samotná prezentácia značky na webovej stránke, v brožúrach, propagačných materiáloch, ale aj prezentácia formou reklám v danej lokalite. Veľa o agentúre Vám napovie aj sídlo spoločnosti. 

Všetky výsledky práce realitných agentúr by mali odzrkadľovať presvedčenie, čestnosť a profesionalitu. Keďže hľadáte niekoho, kto vám s celým procesom kúpy a predaja pomôže, vyberajte tých najlepších, ktorí sú profesionálmi.

Ako si vybrať realitného agenta?

Podľa akých kritérií vyberať realitnú kanceláriu?

Keďže predaj a kúpa nehnuteľnosti sa považuje za jedno z najdôležitejších a možno aj najťažších rozhodnutí v živote, výber realitnej agentúry je dôležitý. V samotnom kúpno-predajnom procese sa môže množstvo vecí skomplikovať, je preto skvelé mať po svojom boku odborníkov, ktorí vám so všetkým pomôžu. Podľa čoho si však vyberať? 

 1. Značka – vyberte si agentúru, ktorá je známa. Vďaka úspešným predajom, ale aj vďaka dobrej reklame. Dobré meno realitnej kancelárie je predpokladom spoľahlivosti a zodpovedného prístupu. 
 2. Referencie – vyberte si realitnú kanceláriu, ktorá má množstvo referencií a odporúčaní! 
 3. Rozsah služieb – vyberte si realitnú kanceláriu, ktorá vám ponúkne komplexné služby! Ubezpečte sa, že vybraná realitka vám poskytne plný servis od zistenia vašich potrieb, cez analýzu trhu nehnuteľností, odhadu trhovej ceny, až po aktívne hľadanie kupujúceho a zabezpečenie financovania. Dôležitý je tiež právny a popredajný servis. 
 4. Spolupráca – vyberte si realitnú kanceláriu, ktorá funguje vo viacerých mestách a má vybudovanú rozsiahlejšiu sieť. 
 5. Realitní makléri – vyberte si realitnú kanceláriu, ktorá zamestnáva profesionálnych, skúsených, certifikovaných a overených realitných maklérov na plný úväzok!
 6. Ponuka – vyberte si kanceláriu, ktorá má prvotriedne inzeráty, výbornú komunikáciu a skvelú prezentáciu nehnuteľností. 
 7. Inzercia – vyberte si realitnú kanceláriu, ktorá disponuje množstvom marketingových kanálov, cez ktoré bude propagovať vašu nehnuteľnosť alebo vaše záujmy či požiadavky!
 8. Starostlivosť – vyberte si realitnú kanceláriu, ktorá sa bude o vás starať nepretržite od doby prvého kontaktu, až po odovzdanie nehnuteľnosti do užívania alebo po ukončenie obchodu!
 9. Právna ochrana – vyberte si realitnú kanceláriu, ktorá vám poskytne všetky právne služby, súvisiace s kúpou, predajom či prenájmom nehnuteľností!
 10. Popredajný servis – kancelária, ktorá vám aj po uskutočnení obchodu dokáže dať podporu v akýchkoľvek ďalších procesoch, je tá pravá. 
Ocenenie bytu zdarma
Zdieľať článok:

Ďalšie články

Moderná obývačka

Ak hľadáte tipy ako si zariadiť modernú obývačku, v ktorej sa budete cítiť komfortne, čítajte ďalej.