Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Kupujete byt? Na čo si dať pozor!

22.09.2022

Už dlhšie sledujete realitný trh a čakáte na správny moment, kedy kúpiť byt? Už nečakajte! Situácia na realitnom trhu je turbulentná a ten ideálny moment na kúpu bytu nemusí nastať. Rozhodujte sa o kúpe bez ohľadu na situáciu, ktorá panuje na trhu realít a prihliadajte na svoje potreby a parametre bytu.

Stanovenie rozpočtu je kľúčové

Ak ste sa rozhodli pre kúpu bytu, základom bude stanoviť si rozpočet. Pri tomto kritériu nemôžete robiť kompromisy. Vopred sa spojte so svojím hypotekárnym špecialistom a spoľahnite sa na stanovisko banky. Určite počítajte s finančnou rezervou pre prípad, že byt bude treba upraviť, čiastočne rekonštruovať. 

Nemáte svojho hypotekárneho špecialistu? Obráťte sa na Reado profesionálov, ktorí vám poskytnú všetky informácie súvisiace s financovaním kúpy bytu. 

Pozor na lokalitu

Vybrali ste si byt vo väčšom meste a lokalitu, v ktorej sa byt nachádza nepoznáte? Pred samotnou kúpou je dôležité poznať občiansku vybavenosť v danom mieste, možnosti trávenia voľného času, či bezpečnosť mestskej časti. Alebo je pre vás dôležité, aby v lokalite bolo čo najviac zelene a parkov? Reado experti disponujú nástrojom Index bývania, takže všetky otázky týkajúce sa vybranej lokality Vám hravo zodpovedia.

Stavebné projekty v okolí 

Je pre vás dôležitý kľud v okolí? V tom prípade si dajte pozor na plánované výstavby. Navštívte webové stránky mesta, v ktorom sa chystáte usadiť a zistite, či sa priamo pod vašimi oknami nechystá developerský projekt, či iná výstavba.

Šetrenie nákladov vďaka dispozičnému riešeniu bytu a orientáciou na svetové strany

Dôležitým aspektom výberu nového bytu je samozrejme orientácia na svetové strany a dispozičné riešenie. Práve orientácia jednotlivých miestností v byte na svetové strany má veľký vplyv na vaše pocity, ale predovšetkým na spotrebu energie a vykurovanie bytu. Dobre zvolenou orientáciou bytu viete ročne ušetriť nemalé peniaze.

Ak sa nevie byt dlhodobo predať, ukrýva problémy

Ak na niektorý inzerát narážate už dlhšie, pravdepodobne pôjde o problémovú nehnuteľnosť. Hovoríme tiež o bytoch, ktoré ste mohli vidieť v ponukách rôznych realitných kancelárií. Môže ísť o dlhodobo nepredajné nehnuteľnosti s vecným bremenom, o byty s nadhodnotenou cenou, či inými problémami, ako sú neprispôsobiví susedia, či nevhodná dispozícia.

Na deň v novej lokalite

Vybrali ste si vysnívaný byt, ale neviete aký je život v danom meste, či mestkej časti?! Vyskúšajte si jeden simulovaný deň v potenciálnom bydlisku. Prejdite sa po okolí v rôznych denných časoch. Všímajte si ako je v rôznych časoch vyťažená mestská komunikácia, ktorú budete denne využívať na presun do práce. V prípade, že byt nedisponuje parkovacím miestom, oplatí sa zamerať na parkovanie priamo pre vaším budúcim bytovým domom. 

Sťahujete sa do väčšieho mesta a zaujíma vás cena potravín, či iných komodít. V tejto otázke vám pomôžu Reado experti, ktorí disponujú nástrojom, ktorý vývoj cien sleduje. Stačí určiť lokalitu a expert vám zodpovie na rôzne ceny komodít.

Vyjednávanie a úhrada

Ak sa Vám byt, v ktorom ste absolvovali obhliadku s realitným maklérom predajcu páči, nastáva moment, kedy je priestor na jednanie o cene. Pri rokovaní o prípadnej zľave z ceny bytu sa snažte neukázať svoje pocity. Vystupujte neutrálne a argumentujte vecne. Realitní makléri sú na vyjednávanie trénovaní a z vášho postoja vedia vycítiť váš názor. 

Vyjednanú cenu vždy uhrádzajte bezhotovostným prevodom, ktorý slúži ako dôkaz o zaplatení a nikto ho nemôže spochybniť.

Vyplňte Protokol o prevzatí bytu

Po kúpe bytu je potrebné, aby pôvodný majiteľ nahlásil zmenu odberateľa energií 30 dní vopred. Dôležitým podkladom bude protokol o prevzatí bytu, kde bude zapísaný stav jednotlivých meračov ku dňu odovzdania bytu. S protokolom je potrebné zájsť za dodávateľmi elektriny, vody a plynu. 

Potvrdenie od bytovej správy

Súčasťou kúpneho procesu je tiež získanie potvrdenia od správcovskej spoločnosti bytového domu, že pôvodný majiteľ nemá voči spoločenstvu žiadne záväzky a ku dňu prevodu bytu má uhradené všetky poplatky do fondu údržby a opráv.

Podajte daň z nehnuteľnosti

Ak ste sa stali hrdým majiteľom nového bytu, čaká vás ešte povinnosť podať daňové priznanie z nehnuteľnosti. Je možné ho podať osobne, alebo elektronicky s elektronickým občianskym preukazom.

Zdieľať článok:

Ďalšie články

Valuácia nehnuteľnosti

Správne nastavenie ceny nehnuteľnosti sa stáva čoraz väčším problém, s ktorým sa stretávajú aj realitní makléri.