Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Faktory ovplyvňujúce výber nehnuteľnosti

04.08.2022

Kúpa nehnuteľnosti je jedným z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Túžba po vlastnom bývaní ide však čak často ruka v ruke s dlhoročným záväzkom, a tak sme nútení zvážiť tento krok z viacerých uhlov pohľadu. Viete, ktoré faktory nás v konečnom dôsledku ovplyvňujú najviac?

Lokalita

Kúpa nehnuteľnosti je dlhodobým riešením, preto je logické, že sa okrem stavu samotnej nehnuteľnosti zaujímame aj o jej lokalitu. Niektorí vyhľadávajú absolútny únik z reality ďaleko od mestského ruchu, iným zas dokonale vyhovuje pokojnejšia časť mesta, ktorá im poskytne kompletné občianske vybavenie.

Predstavy o lokalite pritom vychádzajú z našich individuálnych potrieb, preto je dobré z nich pri kúpe nehnuteľnosti zbytočne neupúšťať. Index lokality, občianske vybavenie, hlučnosť prostredia a ďalšie indikátory, ktoré ovplyvňujú kúpu nehnuteľnosti využívajú aj naši realitní experti.

Pomer kvalita a cena

Za posledné roky ceny nehnuteľností poriadne narástli, preto sa nám niekedy môže zdať, že vyhľadávanie výhodných ponúk už nemá žiadny význam. Nie je to však pravda. Aj napriek vysokým cenám sa trh s nehnuteľnosťami musí riadiť istými pravidlami. Jedným z nich je aj správny pomer kvality a ceny, bez ktorého si voľná nehnuteľnosť len ťažko nájde nového majiteľa. Nekupujte preto “mačku vo vreci”. Radšej poctivo hľadajte, využívajte možnosť obhliadok a veľa, naozaj veľa sa počas nich pýtajte. Tá správna nehnuteľnosť pre vás tam totiž iste niekde čaká, jej hľadanie si však vyžaduje aj dávku trpezlivosti.

Emócie

Okrem atraktivity lokality a množstva technických parametrov je pri kúpe nehnuteľnosti dôležitý aj ďalší, nemenej dôležitý faktor. Sú to emócie. Výber nehnuteľnosti sa totiž podobá výberu partnera. Je dobrý, pekný, slušný, dokonca aj perspektívny, no napriek tomu vám na ňom niečo nesedí? V tom prípade určite zbystrite pozornosť. Uvedomte si, že v tejto nehnuteľnosti možno strávite celý zvyšok svojho života, preto je nesmierne dôležité, aby vám poskytla domov, ktorý bude nielen vkusný, ale najmä príjemný a komfortný.

Financie

Pri kúpe nehnuteľnosti sú neraz kameňom úraze práve financie. Dnešné financovanie totiž dávno nefunguje tak ako kedysi. Ceny nehnuteľností stále rastú a banka vám 100 % financovania jednoducho neposkytne. Okrem úveru na bývanie je preto nutné mať k dispozícii aj časť vlastných finančných zdrojov. Otázkou je, kde ich vziať, koľko ich potrebujem a ako mám pri vybavovaní žiadosti o hypotéku vlastne postupovať? Nič z toho nás v škole nenaučia, preto sa nebojte obrátiť na odborníkov, ktorí vás všetkými krokmi financovania bývania spoľahlivo prevedú. Základný prehľad a možnosti vám ukáže aj hypo kalkulačka, ktorá vám umožní namodelovať si vlastnú situáciu podľa vašich predstáv.

Ak aj vy uvažujete nad kúpou či predajom nehnuteľnosti, neváhajte a obráťte sa na Reado. Naši experti vám radi pomôžu zorientovať sa v rámci realitného trhu, aby ste tak s ľahkosťou a bez stresu zrealizovali jednu z najdôležitejších transakcií vo vašom živote.

Zdieľať článok:

Ďalšie články

Cenová mapa bytov Bratislava

Získajte kompletný prehľad o cenách bytov v Bratislave a okolí. Dáme vám kompletný prehľad o mestských častiach aj uliciach.

Turbulencie na realitnom trhu

Kým donedávna pre svet bol najväčším bojom, boj s epidémiou, bezpečnostnými opatreniami a rôznymi obmedzeniami, dnes sa pozeráme na situáciu, ktorá nám bola známa len z histórie.