Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Ekológia v interiérovom dizajne

28.04.2022

Určite ste si všimli, že téma ekológie a udržateľnosti rezonuje čoraz častejšie a v poslednej dobe sú tieto témy spájané už aj so sférou interiérového dizajnu a nábytku. Čoraz viac ľudí pociťuje zodpovednosť voči nášmu životnému prostrediu a prispôsobuje tomu aj aktivity a celkový životný štýl. Začali sme segregáciou odpadu, šetríme energiou a vodou, recyklujeme.

Ak ani vám téma udržateľnosti nie je ľahostajná poradíme vám ako ju implementovať pri zariaďovaní, či rekonštrukcii interiéru. Nemusíme si však klamať, zariadiť si interiér tak, aby bol v súlade s princípmi udržateľnosti, nie je vždy jednoduchá úloha. Ako teda začať a na čo pri zariaďovaní udržateľnejšieho interiéru myslieť?

Ekologický štýl má veľa trendov a jeho charakteristické črty nájdeme aj v iných obľúbených štýloch interiérov - škandinávsky, rustikálny či boho štýl. Práve tieto dizajny úzko súvisia s prírodou a využívajú prírodné materiály. Ekológia v interiéri však nie je len o prírodných farbách a materiáloch, ale hlavne o recyklovanom nábytku v spojení s modernými trendmi. Medzi základné prvky ekologického interiéru patria drevené regály a nábytok z dreva, minimalistický nábytok do kuchyne, kovové postele, či rôzne doplnky z bambusu. 

Ako zariadiť interiér v ekologickom štýle?

Základným stavebným pilierom celkovej filozofie udržateľnosti a ekológie je podpora lokálnej produkcie. Ak máte možnosť, uprednostnite radšej výrobu na Slovensku, kedy ušetríte emisie vynaložené na prepravu nábytku. Z etického hľadiska týmto takisto získate istotu, že váš nábytok bol vyrobený za vhodných podmienok a zamestnanci, remeselníci sú spravodlivo ohodnotení. 

Odporúčaním pri výbere dreveného nábytku je teda sledovať označenie pôvodu. Ak sa vám páči nábytok vyrobený v zahraničí, zamerajte sa na certifikát FCS (The Forest Stewardship Council). Tento certifikát potvrdzuje, že za strom, ktorý bol na výrobu použitý, bol zasadený ďalší strom a jeho pôda má priestor a dobré podmienky pre prirodzenú regeneráciu.

Ekologické prvky v interiéri

Prírodné materiály sú najdôležitejšími faktormi ekologického štýlu. Začíname výberom prírodných povrchových úprav a podláh - drevená alebo kamenná podlaha. Staviť by sme mali tiež na prírodné textílie - bavlna, vlna, ľan a konope, s ohľadom na našu planétu a v neposlednom rade na to, že s textíliami prichádza do kontaktu aj naša pokožka. Ďalej sa snažme vyhýbať plastom a iným materiálom, ktoré sú umelé. 

Recyklácia je väčšinou spojená s triedením odpadu. V prípade však, že renovujete byt alebo dom a disponujete starým nábytkom, častokrát stačí veciam dať nový nádych. Skôr ako veci vyhodíte, skúste sa zamyslieť, či by ste zo starého nábytku nemohli vyčarovať jedinečné kúsky. Premalujte starú skrinku, kúpte nové úchytky a nový kus nábytku je na svete. Niektoré kreslá stačí prečalúniť a môžete vytvoriť unikátny kúsok. Konferenčný stolík z paliet? Žiadny problém. Zapojte fantáziu a stavte na originalitu.

Farby ekológie v interiéri

Interiér v eko štýle je založený na prírodných farebných kompozíciách. Preto volíme predovšetkým zemité farby a dokonalé budú krémové odtiene. Farbami eko štýlu sú tiež nepochybne prírodná hnedá, lámaná biela, šťavnatá a tlmená zeleň, ale aj iné pastelové farby inšpirované svetom prírody.

Zdieľať článok:

Ďalšie články

Cenová mapa bytov Bratislava

Získajte kompletný prehľad o cenách bytov v Bratislave a okolí. Dáme vám kompletný prehľad o mestských častiach aj uliciach.