Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Aký bol vývoj realitného trhu 2022

19.01.2023

Rozmýšľate nad kúpou nehnuteľnosti, prípadne ste už vysnívaný byt kúpili? Alebo ste sa tejto téme ešte nevenovali a čakáte na správny čas? Ten možno nikdy nenastane, trh s nehnuteľnosťami je naďalej veľmi turbulentný a náročný.

Realitný trh ovplyvňuje viacero faktorov, ktoré prispievajú nie práve k ideálnemu stavu. Sú to práve nízka dostupnosť nových bytov a developerských projektov na trhu po ktorých je dopyt, rastúce úrokové sadzby, zhoršujúce sa podmienky na poskytnutie hypotéky. Aj napriek týmto faktorom, by bolo nesprávne generalizovať, že je zlý čas na kúpu nehnuteľnosti.

V našom blogu sa preto pozrieme na vývoj trhu v roku 2022 a faktory, ktoré ovplyvnili vývoj cien.

Vývoj realitného trhu

Ako sa ceny vyvíjali v roku 2022

Ako sme uviedli vyššie, rok 2022 bol skutočne turbulentný. K vývoju prispeli tri kľúčové faktory, ktoré viedli k zásadným zmenám na trhu nehnuteľností. Prvým kľúčovým faktorom boli určite úrokové sadzby. Kým v roku 2021 boli na historických minimách, v roku 2022 došlo k zvýšeniu sadzieb, pričom odborníci ich po navýšení označujú ako “zdravé hodnoty”. To, kde sa nachádzali úrokové sadzby v roku 2021 nebolo pre ekonomiku zdravé. Práve po náraste úrokových sadzieb došlo k poklesu dopytu po kúpe a nákup nehnuteľností sa tak spomalil. To viedlo k druhému faktoru, ktorý ovplyvnil vývoj realitného trhu. Tým je fakt, že ponuka trhu začala prevyšovať dopyt. Vzhľadom na uvedené došlo k spomaleniu rastu cien nehnuteľností, v niektorých prípadoch došlo až k poklesu predajných cien. 

Okamžité ocenenie bytu zadarmo

Tretím zásadným faktorom, ktorý prispel k vývoju situácie na realitnom trhu je nárast cien prenájmov. Vzhľadom na menšiu dostupnosť hypoték, boli viacerí nútení siahnuť po nájomnom bývaní. Trh prenájmov výrazne ovplyvnila aj utečenecká kríza, kedy si nehnuteľnosť prenajali ukrajinskí občania. Tým došlo k opätovnému zníženiu dostupnosti bytov na prenájom.

Aké sú prognózy na 2023?

Predpokladáme, že realitný trh bude v roku 2023 kopírovať vývoj v roku 2022 v prípade, že nedôjde k výraznejším zmenám vo svete. Tým myslíme vývoj vojnovej situácie. Ak zavládne mier je možné, že množstvo ukrajinských občanov sa vráti späť do vlasti a tým dôjde k uvoľneniu bytov, ktoré mali dočasne prenajaté. To môže spôsobiť mierny pokles cien nájmov. Ak by teda došlo k upokojeniu situácie, inflácia poklesne, čo by viedlo k návratu vecí do starých koľají. Všetko toto sú však hypotézy a v súčasnosti nevieme predikovať vývoj realitného trhu v roku 2023. Celé to opäť závisí od viacerých faktorov, ktorých vývoj sa ukáže v čase. 

Realitný trh v roku 2022

Aj napriek nemožnosti predpovedať vývoj realitného trhu, výraznejšie zlacňovanie a pokles cien neočakávame. Týka sa to aj novostavieb, ktorých cena určite neklesne aj vzhľadom na vysoké ceny vstupných materiálov. Ak teda uvažujete o kúpe holobytu v krásnych developerských projektov, neváhajte. Ich cena určite nepôjde dole.

Trend na realitnom trhu

Medzi zaujímavosti vývoja realitného trhu v roku 2022 patrí fakt, že došlo k poklesu investičných kupujúcich. Je ich výrazne menej a to nie len kvôli vojne, ale najmä kvôli vysokým predajným cenám realít. Kým ceny prenájmov vzrástli o 50 percent, tak ceny bytov narástli v niektorých mestách aj o 100-120 percent. 

Rovnako došlo k zástave dopytu na trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami. Pozemky v rekreačných oblastiach, chaty a chalupy si v dnešnej dobe hľadajú kupcov oveľa ťažšie ako to bolo v roku 2021. Vtedy sa predávali takmer okamžite. 

Novým trendom je tiež investovanie v zahraničí. Bonitnejšia klientela momentálne skôr investuje v prímorských oblastiach ako je Chorvátsko, Grécko, či dokonca Dubaj.

Vývoj realitného trhu za posledné roky

Pozrite si ako sa vyvíjali ceny jednotlivých typov bytov vo vybraných slovenských mestách. K akým zmenám v polročnej periodicite došlo na realitnom trhu sa dozviete v našom videu.

Ceny nehnuteľností
Zdieľať článok:

Ďalšie články

Valuácia nehnuteľnosti

Správne nastavenie ceny nehnuteľnosti sa stáva čoraz väčším problém, s ktorým sa stretávajú aj realitní makléri.