Plánujete kúpiť ? Získajte najnovšie ponuky ako prví !
Reado

Ako zistím cenu svojej nehnuteľnosti?

01.09.2022

Ak uvažujete nad predajom nehnuteľnosti, nevyhnutné je správne nastaviť cenu. Aj napriek tomu, že sa možno v nehnuteľnostiach orientujete, laický pohľad na správne ocenenie nestačí. Práve preto sú dostupné viaceré online nástroje, alebo môžete využiť znalca, ktorý vypracuje znalecký posudok.

Správne ohodnotenie nehnuteľnosti je jedným z hlavných predpokladov jej rýchleho predaja. Predávajúci má tak istotu, že svoju nehnuteľnosť nepredá pod cenu, a navyše sa vyhne riziku, že proces predaja potrvá celé roky. Ak totiž nehnuteľnosť správne kopíruje aktuálny stav na realitnom trhu, veľmi rýchlo si nájde svojho nového majiteľa. Ako teda správne ohodnotiť nehnuteľnosť?

1. Kedy potrebujem ocenenie?

Ocenenie nehnuteľnosti je nevyhnutné v prípade predaja vašej nehnuteľnosti a s najväčšou pravdepodobnosťou ho budete potrebovať pri riešení hypotéky. Dôvodom však môže byť aj dedičské konanie, rekonštrukcia rodičovského domu, alebo akýkoľvek právny úkon, ktorý súvisí s predajom či nadobudnutím nehnuteľnosti.

Vyhľadať znalca, ktorý vám ocení nehnuteľnosť, či zvoliť online ocenenie bytu si môžete dať aj informačne. V prípade, že cenu nehnuteľnosti zisťujete len orientačne, je lepšie to vyriešiť online. Online kalkulačka Reado je rýchla, bezplatná a nezáväzná. Nezaväzuje Vás k predaju nehnuteľnosti.

Ak sa však v budúcnosti rozhodnete byt predať, Reado je tu preto, aby celý proces vyriešilo za vás. V prípade, že predaj len zvažujete, no plánujete to o polroka, či rok, vieme za vás sledovať aj vývoj ceny, aby k predaju došlo v najlepšom možnom období pre vás.

2. Ako získam ocenenie?

Jednou z možností, ako prebieha odhad (ohodnotenie) nehnuteľnosti, je znalecký posudok k dedičskému konaniu. Vypracovať ho môže len certifikovaný odhadca, resp. súdny znalec, ktorý na základe stavu a rozlohy nehnuteľnosti vypracuje znalecký posudok s okrúhlou pečiatkou. Ten je však pomerne drahý a časovo náročný, nakoľko jeho vypracovanie neraz trvá aj niekoľko týždňov.

Lacnejšou a rýchlejšou alternatívou je trhový odhad ceny nehnuteľnosti, ktorý si dáte vypracovať online. Práve toto online ocenenie vám slúži ako odrazový mostík v prípade predaja nehnuteľnosti a nastavenia správnej ceny. Ak už však dôjde k samotnému predaju, kupujúci si bude musieť dať vypracovať znalecký posudok znalcom, pre prípad čerpania hypotekárneho úveru. Bez predloženia znaleckého posudku, vám žiadna banka hypotéku neposkytne.

3. Kalkulačka na ocenenie nehnuteľnosti.

Kalkulačky na ocenenie nehnuteľnosti fungujú na princípe otázok. Vašou úlohou bude na ne odpovedať a na základe vašich odpovedí vám kalkulačka vypočíta hodnotu konkrétnej nehnuteľnosti. Otázky, ktoré budete musieť zodpovedať, sú pritom rozdielne v závislosti od toho, či máte záujem o oceňovanie domu alebo bytu. V oboch prípadoch sa vás kalkulačka na ocenenie nehnuteľnosti bude pýtať na:

  • rok výstavby,
  • lokalitu, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza,
  • veľkosť úžitkovej plochy,
  • aktuálny stav nehnuteľnosti,
  • ďalšie súčasti nehnuteľnosti, napríklad pivnica, balkón, garáž a pod.

Pri oceňovaní hodnoty bytu je zas dôležitý počet izieb, spôsob parkovania, číslo poschodia a tiež celkový počet poschodí v budove, kde sa byt nachádza. Po zadaní všetkých týchto kľúčových parametrov, vám systém vygeneruje cenu vášho bytu. Vyhodnotená cena je pre vás informačná a nezáväzná. Len v prípade, že vás systém, cena zaujal a rozhodnete sa svoj byt predať, nastupujú odborníci, ktorí vám s celým predajným procesom pomôžu a odporučia vám najlepšie riešenie pre vás.

Zdieľať článok:

Ďalšie články